Північне сяйво

Є ще одне явище, що має електромагнітну природу - північне сяйво.
Північні сяйва зачаровують своєю красою. Наші пращури вважали, що це надзвичайне явище несе людині загрозу і нещастя. Багато жителів північних країн досі впевнені, що побачити полярне сяйва - це поганий знак. Чи здатне дане явище дійсно завдати шкоди? Або це всього лише вигадка древніх народів?
Північне сяйво виникає внаслідок впливу сонячного вітру на верхні шари атмосфери. Північне сяйво схоже на сполохи самих різних кольорів і фіксується, як правило, у досить високих широтах. Є, звичайно, й винятки - якщо сонячна активність досить висока, то сяйво можуть бачити в небі і жителі помірних широт.
Чому виникають північні сяйва? 
Якщо відкинути всі міфи і легенди, а взяти до уваги лише наукове пояснення, то феномен полярного сяйва легко пояснити. Земля є величезним магнітом, силові лінії якого випромінюються з району Північного полюса, оперізують всю планету і виходять в області Південного полюса. Сонце «поставляє» земної поверхні потік електронів і протонів, дані частинки, досягаючи силових ліній, іонізують молекули й атоми газів. Заряджені молекули й атоми починають випромінювати енергію, яку ми бачимо як світло найрізноманітніших відтінків. Цікаво, що зелене і червоне свічення з'являється в результаті збудження атомів кисню, інфрачервоне і фіолетове - іонізованих молекул азоту. Виходить, що північні сяйва - взаємодія частинок сонячного випромінювання з нашою магнітосферою. 

Небезпечний інфразвук 
Доведено, що полярне світіння породжує низькочастотні магнітні хвилі. Вони випромінюються в діапазоні близько 8-13 Гц, що те саме деяким ритмам головного мозку. Таке явище також супроводжується біологічно активним інфразвуком. Вчені стверджують, що інфразвук здатний надавати непередбачуване вплив на серцево-судинну систему і мозок людини. Крім того, інфразвук - це винуватець багатьох катастроф, які сталися в море. Вважається, що інфразвук в межах 7 Гц може навіть призвести до смерті людини, оскільки він викликає вібрацію внутрішніх органів, а це призводить до зупинки серця.

Де і коли можна побачити північні сяйва? 
Полярне світіння сильно залежить від активності сонця. Відповідно, чим вище остання, тим більше шансів поспостерігати за цим дивовижним явищем. Небо повинно бути ясним, а погода - морозною. Найоптимальніший час для зустрічі з ним - з 10 вечора до півночі. Північне сяйво найкраще спостерігається з жовтня по січень. Побачити такий феномен природи можна в полярних областях північних країн.

Немає коментарів:

Дописати коментар